اپل درصد خود را از فروش برنامه های اپ استور کاهش خواهد داد

Xcode-icon

از زمانی که فروشگاه اینترنتی اپ استور به وجود آمد، اپل ۳۰ درصد از قیمت فروش اپلیکیشن های ارائه شده را برای خود نگه می داشت و ۷۰ درصد باقی مانده را نیز به توسعه دهندگان می داد؛ درصد هایی که گفته می شود در آینده نزدیک دست خوش تغییر خواهند شد.

بر اساس گزارش فایننشال تایمز، اپل به زودی سهم ۳۰ درصدی خود را برای خرید سرویس استریم موسیقی، ویدیو و حتی اپلیکیشن ها در اپ استور کاهش خواهد داد.

هنوز کاملا مشخص نیست نسبت درآمد اپل از اپلیکیشن ها چگونه خواهد بود و تا چه مقدار کاهش خواهد یافت، اما بسیاری از کارشناسان این حوزه، اعتقاد دارند که اپل به علت معرفی سرویس موسیقی خود در روز دوشنبه، تمایل دارد تا الگوی کاری خود را تغییر دهد.

برخی از اپلیکیشن ها صرفا یک بار از سوی کاربران خریداری می گردند؛ اپل هم مشخصا ۳۰ درصد سهم خود را از فروش این اپ ها برداشته که البته در میان فروشگاه های اینچنینی، یک استاندارد است و از این جهت اپل مبلغی اضافه تر را از توسعه دهندگان دریافت نمی کند.

اما مشکل این شرکت در اصل با اپلیکیشن هایی است که اشتراک خود را به شکل ماهانه می فروشند. برای مثال اسپاتیفای؛ اگر مایل باشید تا اکانت اسپاتیفای خود را به شکل ماهانه از اپ استور شارژ کنید، باید مبلغ ۱۲.۹۹ دلار را پرداخت نمایید در صورتی که این مبلغ در وب سایت سرویس مذکور صرفا ۹.۹۹ دلار است. در اصل سرویس های اینچنینی، به علت اینکه اپل در هر دوره ماهانه، ۳۰ درصد از از درآمد آنها را می بلعد، سرویس های خود را در این فروشگاه مجازی به شکل گران تری عرضه می کنند که جلوه بسیار بدی برای اپل را ایجاد نموده است.

اپلیکیشن هایی که به شکل ماهانه سرویس های خود را ارائه می دهند، از سهم ۳۰ درصدی و ماهانه اپل گلایه های بسیاری داشته اند و همین موضوع نیز باعث می گردد تا شرکت مذکور تحت فشار قرار گرفته و نحوه برخورد خود را با سرویس های استریم تغییر دهد. برخی از این سرویس ها به طور کلی درآمد چندانی کسب نمی کنند و به همین علت نمی توانند یک سوم درآمد خود را نیز در هر دوره ی ماهانه، به اپل بدهند. پیشتر برایتان نوشته بودیم که حتی خود اسپاتیفای نیز این روزها به علت پخش رایگان موسیقی علاوه بر تبلیغات، نمی تواند درآمد بالایی را کسب کند و کاربران معمولا تمایلی به خرید اکانت های این سرویس ندارند.

تغییراتی که در آینده به وجود خواهند آمد مختص سرویس های موسیقی نبوده و به سرویس های استریم ویدیویی و حتی اپلیکیشن های دیگر نیز راه خواهند یافت. لازم به ذکر است که به شکل فعلی، حتی مایکروسافت نیز در ازای فروش سرویس های ابری آفیس در اپ استور مجبور به پرداخت ۳۰ درصد به شکل ماهانه به این شرکت خواهد بود.

app-store-billions

بلومبرگ نیز شب گذشته گزارش داده که اپل در روز دوشنبه سرویس استریم موسیقی خود را معرفی خواهد کرد؛ این شرکت برای ارائه سرویس یاد شده مجبور گشته تا دست و دل بازی های دیگر را نیز به خرج داده و ۶۰ درصد از درآمد حاصله از سرویس مورد بحث را به شرکت های پخش کننده موسیقی بدهد؛ لازم به ذکر است که اسپاتیفای اکنون ۵۵ درصد از درآمد خود را به شرکت های پخش کننده موسیقی پرداخت می کند. اپل مشخصا با آغوش باز به سراغ بستن چنین قراردادهایی نرفته اما در هر صورت، اکنون می توان گفت با نوع قرارداد اپل برای سرویس موزیک، هنرمندان نیز درآمدی بیشتر [هرچند اندک] کسب خواهند کرد.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *